Toker

Sondaj

Sondaj, çeşitli sebepler nedeni ile yeryüzünde delikler açmak ya da kayaları parçalamak için yapılan işlemlerin tümüne verilen isimdir. Sondaj işlemlerinde istenilen başarıya ulaşılmak için işlem yapılacak alanda gerekli tüm fiziki şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Sondaj işlemlerine başlayabilmek için sondaj lokasyonunun tespit edilmesi ve alana gerekli araç gereçlerin nakil işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Firmamız uzman ekipleri sondaj işlemlerine başlamadan önce uygulama yapılacak alanı tamamen inceleme altına almaktadır. Uygulama yapılacak alana yol yapımı, platform yapımı, su temini ve gerekli araç gereçlerin getirilmesi firmamız çalışanları tarafından yapılmaktadır.

Firmamız, sondaj malzemelerinin nakil işlemleri sırasında oldukça titiz ve dikkatli davranmaktadır. Çünkü ebat olarak büyük ve ağır malzemelerin nakliyesi sırasında, iş kazaları meydana gelme olasılığı oldukça yüksektir. Nakliye işlemlerinin en kolay ve en hızlı şekilde yapılması için sondaj yapılacak alana en az eğimli ve kısa yoldan ulaşmak gerekmektedir.

Firmamızda ankara sondaj hizmeti için beş farklı alanda hizmet verilmektedir. Firmamızın hizmet alanına giren sondaj çeşitleri petrol sondajı, su sondajı, temel sondajı, maden sondajı ve enerji sondajı şeklinde sıralanmaktadır. Her sondaj çeşidi için özel olarak imal edilmiş sondaj ekipmanları, sondaj konusunda büyük bir deneyime sahip sondaj ustaları tarafından kullanılmaktadır.

Sondaj Nedir?

Sondaj nedir sorusunun cevabı, yeryüzünde yerin jeolojik yapısına uygun bir şekilde delik açmaya yarayan işlemlerdir. Peki sondaj fiyatlarını, sondaj ekipmanlarını, su sondajı maliyetini etkileyen şeyler nelerdir? En iyi sondaj firmaları arasında Toker Sondaj;

 • Doğru lokasyon tespiti
 • Güçlü ve kapasiteli sondaj makineleri
 • Tecrübeli bir sondaj ekibi
 • Doğru bir etüt analizi

ilkelerine dikkat etmektedir.

Sondaj Nasıl Yapılır ?

Sondaj işlemleri, uygulama yapılacak alanın zemin etüdü ve özellikleri belirlendikten hemen sonra, işinde uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Sondaj işlemleri yapılırken aşama aşama ilerlemek büyük bir önem arz etmektedir. Sondaj aşamaları kazma işlemleri ile başlamaktadır. Kazma işlemleri çeşitli ebat ve türdeki sondaj için üretilen matkaplar tarafından yapılmaktadır. Büyük çaptaki döner kazma araçları kullanılarak yapılan bu işlemlerde, kendi etrafında dönen çeşitli uygulayıcılar kullanılmaktadır. Kırma işlemleri sırasında, uygulama yapılan alandan bir takım örnekler alınması gerekmektedir. Uygulama alanından alınan örnekler karotiyer olarak adlandırılan araçlar yardımı ile alınmaktadır.

Sondaj işlemleri konusunda uzun yıllardır hizmet veren firmamızda, delme işlemleri tamamlandıktan sonra taşıma, boşaltma ve güç aktarma işlemleri birbiri ardına hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Sondaj Çeşitleri Nelerdir ?

Sondaj işlemleri uygulama çeşidine göre farklı ana gruplarda toplanmaktadır. Firmamız tarafından uygulaması yapılan sondaj çeşitlerini su şekilde sıralamak mümkündür.

-Su Sondajı

Firmamız su sondajı uygulamalarını iki şekilde gerçekleştirmektedir. Sondaj yapılırken çamurlu ve havalı sondaj çeşitlerinden hangisinin yapılacağı, uygulama yapılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Firmamız yetkilileri tarafından sondaj işlemi yapılacak alan hakkındaki gerekli incelemeler için etüt çalışması yapılır ve sondaj işlemlerine bu şekilde başlanır. Sondaj işlemleri için ücretlendirme, tüm incelemeler ve etüt çalışmaları dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

-Petrol Sondajı

Petrol sondaj işlemleri, doğalgaz arama teknikleri ile birçok benzerlik göstermektedir. Petrol sondajı yapılacak alanda gerekli zemin etüdü araştırması yapıldıktan sonra, yer altı bilgileri de incelenmektedir. Oldukça ciddi önlemler alınarak yapılması gereken petrol sondajı, firmamız tarafından son teknoloji donanımlar kullanılarak yapılmaktadır.

-Maden Sondajı

Maden sondajı, diğer sondaj grupları ile benzerlik gösterse de, etüt programlaması ve araştırma konularında büyük farklılıkları bulunmaktadır. Maden sondajının diğer sondaj çeşitlerine göre göze çarpan en büyük farkı, sondaj işlemleri sırasında çıkarılan tüm verilerin incelenmesi gerektiğidir. Oldukça dikkatli yapılması gereken bu sondaj işlemini sırasında, rezerv tespitinin oldukça dikkatli yapılması gerekmektedir. Maden sondajı diğer türlere göre daha maliyetli bir uygulamadır.

-Temel Sondajı

Yaşam alanlarımız üzerindeki zemin özelliklerini öğrenerek ve bu zeminlerin statik hesaplarını inceleyerek yapılan sondaj işlemleridir. Temel etüt sondajları tünel, baraj ve yüksek binaların yapılacağı alanlara uygulanmaktadır. Temel yapı sondajları ise zemini iyileştirmek adına yapılmaktadır. Bu sondaj işleminde zemin ve arazinin durumuna göre birbirinden farklı ekipmanlar kullanılmaktadır.

 

Sondaj Kuyusu

Sondaj kuyusu, su sondajı işlemi sonucunda açılan kuyudur. Sondaj kuyusu amacı yeraltının belirli seviyelerinden çıkarılan suyun çıkarılması için açılan kuyudur. Ankara sondaj kuyusu denince akla gelen sondaj firmaları açmak için vizyonu, ilkeleri ve tecrübesiyle çalışmalıdır. Sondaj kuyusu firmaları, suyu yerin derinliklerinden yeryüzüne çıkartmak için kuyu sondajı yaparlar. Bu işlemlere ayrıca su kuyusu sondaj, sondaj kuyusu, su sondajı denir. Sondaj konusunda ülkemizde Maden Tettik ve Arama bilgileri olarak araştırılabilir.

Sondaj Ekipmanları

  • Karotlu Sondaj Ekipmanları
  • Karotiyerler ve Yedekleri
  • Tijler ve Muhafaza Boruları
  • Elmas ve Vidye Ürünler
  • Aksesuarlar

Ayrıca Ankara sondaj, Geometrik laboratuvar hizmetleri, kazık imalatı, zemin etüdü ve zemin güçlendirme işlemleri için Toker Sondaj firmamızla iletişime geçebilirsiniz.