Toker

Sondaj

Sondaj firmaları araştırırken dikkat edilmesi gerekenler sondaj maliyeti ve en iyi sondaj firmaları nasıl bulunur.  Sondaj hakkında araştırma yapan kişi veya kurumlara öncelikle sondaj nedir, sondaj çeşitleri, su sondajı, sondaj kuyusu, sondaj boruları fiyatları, maden sondajı, kuyu sondaj fiyatları, zemin etüt, sondaj maden, sondaj ekipmanları, darbeli sondaj, kuyu sondaj, su sondajı maliyeti, havalı sondaj, su kuyusu sondaj hakkında geniş bilgi verilmesi gerekmektedir.

Sondaj Nedir?

Sondaj nedir sorusunun cevabı, yeryüzünde yerin jeolojik yapısına uygun bir şekilde delik açmaya yarayan işlemlerdir. Peki sondaj fiyatlarını, sondaj ekipmanlarını, su sondajı maliyetini etkileyen şeyler nelerdir? En iyi sondaj firmaları arasında Toker Sondaj, doğru sondaj için;

 • Doğru lokasyon tespiti
 • Güçlü ve kapasiteli sondaj makineleri
 • Tecrübeli bir sondaj ekibi
 • Doğru bir etüt analizi

ilkelerine dikkat etmektedir.

Yatay Sondaj Firmaları

Su Sondajı

Su sondajı, zeminin jeolojik yapısına uygun olarak havalı ya da çamur dolaşımı ile yapılan sondaj kuyusu açma çalışmasıdır. Su sondajı amacı yeraltının belirli seviyelerinde ki suya ulaşmaktır. Ankara su sondajı veya Ankara sondaj firması denince akla gelen sondaj firmaları vizyonu, ilkeleri ve tecrübesiyle çalışmalı, verilecek sondaj hizmetlerini hatasız ve profesyonel şekilde yerine getirmelidir. Su sondajı firmaları, suyu yerin derinliklerinden yeryüzüne çıkartarak tarımın, hayatın, yaşamın devam etmesine olanak sağlar. Canlılar yaşamak için suya ihtiyaç duyar ve yerleştikleri arazide ilk önce suyu araştırırlar. Bu yüzden en iyi sondaj firması Toker Sondaj ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Su sondajı firmaları olmasa insanlar su eksikliği yaşar ve yaşam kalitesi düşer. Toker Sondaj en iyi sondaj hizmetini 41 yıldır vermektedir. Su sondajı firması, su sondaj hizmeti için hangi aşamaları uygular diye soracak olursak, sondaj etüt analizi yapılırken yeraltı su seviyesi ölçülür ve basınçlı su denenir. Ardından sızma, standart penetrasyon, koni penetrasyon deneyleri yapıldıktan sonra deney sonuçları ve sondaj alanı karşılaştırılıp yöntem belirlenir. Yer altı suyu bakımından en verimli olduğu tespit edilen noktadan delme işlemine başlanılmaktadır. Daha sonra hedeflenen derinliğe ulaşıldığında delici matkap ve delme boruları ( tij ) dışarıya çıkartılır ardından matkap çapından daha küçük çapta bir muhafaza borusu ile kuyu muhafazaya alınır ve kuyu cidarı ile bu muhafaza borusu arası yıkanmış ve elenmiş granüle sondaj çakılı ile doldurulur.  Daha sonra kuyu temizlenip geliştirilerek (basınçlı hava, pistonlama vs.) kullanıma hazır hale getirilir. 41 yıllık tecrübesiyle Toker Sondaj kalite ve profesyonellik ile Ankara sondaj firmaları arasında su sondajı hizmetini en iyi şekilde vermektedir. Ankara su sondajı firması ararken su sondajı fiyatları, kuyu sondaj fiyatları, sondaj boruları fiyatları konusunda öncü su sondajı firması Toker Sondaj ile iletişime geçiniz.

Sondaj Kuyusu

Sondaj kuyusu, su sondajı işlemi sonucunda açılan kuyudur. Sondaj kuyusu amacı yeraltının belirli seviyelerinden çıkarılan suyun çıkarılması için açılan kuyudur. Ankara sondaj kuyusu denince akla gelen sondaj firmaları sondaj kuyusu açmak için vizyonu, ilkeleri ve tecrübesiyle çalışmalıdır. Sondaj kuyusu firmaları, suyu yerin derinliklerinden yeryüzüne çıkartmak için kuyu sondajı yaparlar. Bu işlemlere ayrıca su kuyusu sondaj, sondaj kuyusu, su sondajı denir.

Maden Sondajı

Maden sondajı yer altında ki zenginlikler hakkında bilgi toplamak veya Yeri saptanan herhangi bir yeraltı doğal zenginliğinin büyüklüğünü belirlemek ve içerdiği maddelerin dağılım alanını saptamak için  kullanılır. Sondaj esnasında alanın jeolojik yapısına göre sondaj çeşidi uygulanır bu çeşitler:

 • Darbeli sondaj

 • Havalı sondaj

 • Döner sondaj

 • Birleşik sondaj

 • Enjeksiyon sondaj

 • Petrol sondaj

olmak üzere ayrılır. Sondaj konusunda ülkemizde Maden Tettik ve Arama bilgileri

Sondaj Ekipmanları

 • Karotlu Sondaj Ekipmanları
 • Karotiyerler ve Yedekleri
 • Tijler ve Muhafaza Boruları
 • Elmas ve Vidye Ürünler
 • Aksesuarlar