Toker

Sondaj Nedir Nasıl Yapılır?

Sondaj Nedir Nasıl Yapılır?

Sondaj belirli sebep ve prensipler doğrultusunda kayaları parçalamak ya da delikler açmak için yapılan işlemlere sondaj denir. Su sondajı, maden sondajı, kuyu sondajı, havalı sondaj gibi alt gruplara ayrılır.
Sondajın istenilen noktada ve verimli yapılabilmesi için fiziki şartların sağlanması gerekmektedir. Sondanın başlayabilmesi için sondaj lokasyonuna ulaşmak ve gerekli ekipman ve araçları nakletmekle gerçekleşir. Sondaja başlamak için şu öncelikler yerine getirilmelidir;
– Yol yapımı
– Nakliyat
– Platform yapımı
– Su temini
– Sonda araç ve ekipmanlarının montesi

Sondaj, sondaj için özel imal edilen sondaj ekipmanları ve özel donanımlar ile gerçekleştirilir, sondaj uzman personel tarafından yapılır bu işi sondör adı verilen sondaj ustaları yapmaktadır.

 

 

Sondaj Nasıl Yapılır?

Sondaj delme işleminin etüt ve özellikleri belirlendikten sonra değişik Sondaj ekipmanları ile uzman kişilerce yapılır. Sondaj aşamalarına baktığımızda ilk önce kazma işlemi ile başlayan süreçte değişik çap ve türde Sondaj matkap çeşitleri kullanılır. Döner kazıcılar ile yapılan bu işlemler sırasında Pdj sondaj bit, karot matkabı gibi kendi ekseni etrafında dönen uygulayıcılar kullanılır. Yapılan bu delme ve kırma işlemleri sırasında, sondaj yapılan bölgeden örnek alınma işlemleri sırasında Karotiyer adı verilen alıcılar kullanılmaktadır, Karotiyer tipleri çok çeşitli çap ve tiplerde numune alıcılarıdır. Tek tüplü karotiyer, Çift tüplü karotiyer, üç tüplü karotiyer olarak gruplandırılır daha detaylı bilgi almak için Ankara sondaj firmalarımız arasındaki Toker > adresinden bizimle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.