Toker

Kazık İmalatı Nedir?

Kazık imalatı, inşaat sisteminde binaları güçlendirmek ve  yapıları daha dayanıklı hale getirmek için kullanılan sistemdir.

Neden Temellerde Kazık Kullanılır?

Günümüzde inşaat sektöründe çoklu yapılar ön plana çıkmaktadır. Bu yapıların yatay veya dikey mimaride olmasının yanı sıra temeli oldukça önemlidir. Temel sırasında özellikle işletme tarzı gökdelen, residence, alışveriş merkezi gibi yapıların izinleri belirli şartlarla verilmektedir. Bu şartlara uyulması binanın dayanıklılığı ve uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir. Çoklu yapıların izninde kat sayısına göre gerekirse 50 kata yakın temel kazılması istenebilmektedir.  Bu kazılan temelleri sağlamlaştırma türlerinden biri kazık temeldir. Kazık temellerin üzerine yüklenen yapılar oldukça sağlam bir şekilde taşımaktadır. Kazık imalatı yapan firmamız size öncelikle ihtiyaç analizi yapacaktır. Yapınızın kaç katlı olduğu, mimari planı  ve zemin özellikleri gibi detayları mühendislerimiz inceleyecek size uygun ürünleri temin edecektir.
Yapılarda tek çeşit kazık kullanılmamaktadır. Bu nedenle inşaat alanının yeri ve toprak yapısı hakkında detaylı bir inceleme gereklidir. Sert zeminlere ya da yumuşak zeminlere aynı tür kazıklar tavsiye edilmemektedir. Zemin türü öğrenildikten sonra kazık türü belirlenmelidir. Daha sonra kazıkların boyları ve çeşitleri seçilmelidir. Kazıklar zemin özelliğine ve yapı türüne göre ahşap, beton ya da çelik kazık olabilmektedir. Temel için kullanılacak kazık sayısı, çapı ve kazıkların arasında olması gereken mesafe belirlendikten sonra yerleştirme işlemlerine geçilebilir.
Kazıkların üzerine konulacak olan yüklere göre belirlenen taşıma kapasitesinin yanı sıra kazığın sürtünme önleyici olması gereken durumlar olabileceği için, zemini mühendis tarafından incelenmeden kazık imalatı yapan firmalara itibar etmemeniz gereklidir. Çünkü bu süreçte hem yapının iznini alamayacak, hem olası kaza riskini arttırmış olacak, hem de maddi anlamda yüksek bedeller ödemeniz gerekecektir.

Kazık Çeşitleri Nelerdir?

​​​​​Kazık imalatı yapan firmamız 41 yılı aşkın hizmet tecrübesiyle oldukça donanımlı makinelerle imalattan inşaata kazık çeşitleri sunmaktadır. Kazık yapımı için gerekli olan TSE, TS gibi uygunluklar test edilmiş ve gerekli bütün izinler alınmıştır. Kazık çeşitleri ise taşınacak olan yükün ağırlığına göre, yapının kaç katlı ve temelin kaç katlı olacağına göre en uygun kazık türü seçilmektedir. Kazıklar beton, ahşap ya da çelik olarak kullanılabilmektedir.
​​Beton kazıklar önceden hazırlanır ya da kazık yeri açılan yere dökülerek yapılan kazık çeşitleridir. Beton kazıklar kare, dikdörtgen veya yuvarlak gibi istenilen şekilde yapılabilmektedir. Betonarme kazıklar ise ülkemizde en çok kullanılan kazıklardan biridir. Betonarme kazıklar çeşitli malzemelerle yapıldığı gibi çakma ve burgu kazık olarak da kullanılmaktadır.

Jet Grout sistemiyle yapılan kazıklar, en çok verim alınan ve inşaat işlerinde hız kazandıran bir sistemdir. Zeminin delinmesinden sonra yüksek basınçla çimento ve su karışımının açılan deliklere püskürtülmesi ile silindir kolonlar imal edilmektedir. Bu yöntemin avantajları ise her türlü zemine uygulanabilir olmasıdır.

Fore kazıklar ise delme teknikleri ya da boş bir boru zemine çakılarak hazırlanan zemindeki boşluğa beton doldurulması ile yapılan kazık türüdür. Bir diğer zemin sağlamlaştırma metodu ise mini kazıktır. Diğer kazık türlerine göre daha küçük çaplı olması, kazık imalatı makinesinin az yer kaplaması nedeniyle tercih edilebilmektedir.

Neden Toker İnşaat?

İnşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği prosedürlerinden, üretim izin ve sertifikalarına sahip olan firmamız Sabiha Gökçen Havalimanında kullanılan kalitede ki kazıklar için daima hizmettedir. Zemin incelemesi yapan, yer şekilleri ve yapısı hakkında tecrübeli mühendisleri tercih etmeniz, size hem zaman hem de kalite kazandıracaktır. Ayrıca Ankara sondajGeometrik laboratuvar hizmetleri, sondajzemin etüdü ve zemin güçlendirme işlemleri için Toker İnşaat firmamızla iletişime geçebilirsiniz.